AmericanMemory

American Memory

http://memory.loc.gov/

Podstawowym założeniem projektu American Memory jest bezpłatny i łatwy dostęp do cyfrowych kopii najważniejszych obiektów kultury amerykańskiej. Strona działa od 1994 r., a jej zbiory są skierowane do osób zainteresowanych historią oraz intelektualnym dorobkiem USA. Założycielem kolekcji jest Biblioteka Kongresu.

Projekt rozwijany jest dzięki  dotacjom z sektora prywatnego. Na stronie znajdują się nagrania dźwiękowe, teksty pisane, obrazy, grafiki, broszury, mapy, filmy i fotografie. Zdigitalizowanych obiektów jest ok. 9 mln; pochodzą one z Biblioteki Kongresu oraz innych instytucji współpracujących przy projekcie. Poszczególne kolekcje mogą być przeglądane pojedynczo, przeszukiwane indywidualnie (również pełnotekstowe przeszukiwanie wielu pisemnych pozycji) lub w kilku kolekcjach naraz. Na potrzeby American Memory wykorzystano najpopularniejsze formaty kompresji plików: GIFF, JPEG, JPEG2000, MP3, QuickTime. Istnieje możliwość zostawienia komentarza. Kontakt z redakcją jest możliwy poprzez zakładkę Ask a Librarian lub czat. W łatwy sposób można odnaleźć poszukiwane dokumenty: poprzez wyszukiwarkę, tematykę, typ dokumentu, miejsce i czas powstania. Strona jest tylko w języku angielskim.

Szczególne zalety: Po wybraniu kolekcji najpierw pojawiają się podstawowe informacje o niej  i dokumentach, które zawiera. Zamieszczono również materiały uzupełniające oraz informacje o zbiorach powiązanych.

Kontakt: Biblioteka Kongresu, 101 Independence Ave, SE Washington, DC 20540

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *