Bez tytułu

Polska Biblioteka Internetowa

http://www.pbi.edu.pl

To pierwsza polska narodowa biblioteka cyfrowa, której realizacja została sfinansowana z budżetu państwa. Wstępne założenia projektu PBI sformułowano w 2001 r., a samą witrynę uruchomiono w 2002 r. Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2008 r. projektem zajęło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało prace nad jego rozbudową Bibliotece Narodowej.

Misją serwisu było wyrównanie szans dostępu do publikacji wydanych w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi i regionów oddalonych od ośrodków akademickich, a także przebywającym za granicą.

W założeniach katalog miał obejmować: klasykę literatury polskiej, podręczniki akademickie oraz publikacje naukowe, dokumenty archiwalne, publikacje przeznaczone dla osób niewidomych, archiwalia nieliterackie – rękopisy muzyczne oraz pozycje kartograficzne, dzieła malarstwa, grafiki oraz fotografii, czasopisma i periodyki naukowe.

Przeszukiwać zasoby można poprzez wyszukiwanie proste (wg autora/instytucji sprawczej lub tytułu) lub zaawansowane (niestety nie jest rozbudowane, można wyszukiwać jedynie wg autora, tytułu, i wydania). Można skorzystać również z indeksów: autorskiego i tytułowego. Wyszukany dokument otwiera się w nowym oknie z opcją przeszukiwania treści i opisem fizycznym. Strona jest stosunkowo przejrzysta i intuicyjna. Występujące formaty plików to: HTML, JPG lub GIF. Istnieje możliwość zarejestrowania się, co umożliwia korzystanie z dodatkowych opcji, tj. półka z książkami czy moje zakładki.

Wadą serwisu jest brak przejrzystych kryteriów doboru materiału, a także ograniczone możliwości wyszukiwawcze. Serwis nie jest także aktualizowany – ostatni wpis pochodzi z 2008 r.

Kontakt: Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa, tel.: (48 22) 608 29 51, e-mail: pbi@bn.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *