Alex Catalogue of Electronic Texts

http://infomotions.com/alex/

Alex Catalogue of Electronics Texts to kolekcja tekstów elektronicznych w wolnym dostępie w języku angielskim. Tematyka obejmuje klasyczną literaturę amerykańską i angielską oraz filozofię zachodnią.

Autorem kolekcji jest Eric Lease Morgan, bibliotekarz zajmujący się wolnym oprogramowaniem oraz wykorzystywaniem nowych technologii w bibliotekach. Alex Catalogue of Electronic Texts został przez niego założony w 1994 r., jako projekt mający na celu udostępnienie wszystkim zainteresowanym cyfrowych wersji dzieł literackich i filozoficznych.

Kolekcję umieszczono na stronie Infomotions.com. Witryna ta ma służyć jako pomoc dla bibliotek posiadających swoje biblioteki cyfrowe i inne kolekcje dokumentów elektronicznych.

Kolekcja liczy około 14 000 tekstów (stan na dzień 29.02.2012 r.). Ostatnia aktualizacja miała miejsce 18.08.2010. Pliki w większości pochodzą z Projektu Gutenberg, część z nich swoje źródło ma w Internet Archive. Każdy tekst występuje w formacje HTML, zaopatrzony jest w link do źródła oraz opcję druku. Podano także liczbę słów i przedział wiekowy czytelników. Do niektórych plików dołączono zdjęcie okładki oraz link do strony Amazon, gdzie można zakupić pozycję. Kolekcję można przeszukiwać według autorów, tytułów oraz tagów, które twórca bazy dodał do każdego pliku. Rozwój bazy związany jest nie tyle z powiększaniem jej zasobów, co z modyfikacją warunków jej użytkowania (w 2011 r. autor stworzył wersję o nazwie Alex lite którą można ściągnąć za darmo na swój komputer lub telefon.). W samej bazie nie ma niedziałających linków, natomiast na stronie macierzystej (Infomotions.com) znajdziemy takich kilka.

Strona jest przejrzysta i łatwa w obsłudze, ogólnie przyjazna dla użytkownika. Design jest wyjątkowo minimalistyczny.

Wady: brak tekstu w formatach innych niż  HTML.

Kontakt: Eric Lease Morgan, 209 W. North Shore Drive, South Bend, IN 46617, eric_morgan@infomotions.com, tel. (574) 246-0639

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *