Arthur`s Classic Novels

http://arthursclassicnovels.com/

Arthur`s Classic Novels to kolekcja tekstów elektronicznych w wolnym dostępie w języku angielskim. Na stronie znajdziemy przede wszystkim książki z gatunku science fiction, westerny, horrory, powieści detektywistyczne, baśnie, teksty religijne oraz publikacje filozoficzne. Do tej pory w kolekcji udostępniono 4000 pozycji.

Autorem strony jest Arthur. Kolekcja powstała w 2002 roku, przy okazji opracowywania nowej techniki formatowania dla projektu Gutenberg, w którym autor brał udział. Arthur przy tej okazji postanowił nauczyć się języka XML, a także udostępnić trochę starych klasyków w Internecie.

Wszystkie dostępne publikacje są bezpłatne, ponieważ jak twierdzi autor kolekcji  – w Internecie nie chodzi o pieniądze i zysk.

Najwięcej tekstów znajdziemy w formacie XML, XHTML. Coraz więcej pozycji dostępnych jest również w formacie ePUB oraz PDF, aby posiadacze czytników e-booków również mogli skorzystać z zasobów kolekcji. Nie wszystkie publikacje dostępne są bezpośrednio na stronie Arthura, niektóre znajdują się na innych serwerach (m.in. Project Gutenberg), a na stronie umieszczony zostaje jedynie link. W niektórych publikacjach pojawia się również zeskanowana okładka.

Dość ciekawe są również możliwości wyszukiwania. W pierwszej kolejności umieszczony został podział według gatunków. Publikacje zostały również pogrupowane według pochodzenia autora. Dostępne są teksty pisarzy angielskich, rosyjskich i kanadyjskich. Ciekawym sposobem na wyszukiwanie publikacji są rankingi (najlepsze dzieła w latach od 1900 do 1920, najlepsze horry, najlepsze westerny, najlepsze powieści Science Fiction i in.)

Aktualizacje na stronie nie są regularne, jednak nadal pojawiają się (ostatnia aktualizacja pochodzi z 01.02.2010 r.). Strona jest przejrzysta i czytelna.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *