Classic Reader

Classic Reader

http://www.classicreader.com/

Classic Reader to kolekcja o charakterze niekomercyjnym, której misją jest udostępnienie dużej ilości pełnych wersji utworów klasyki literatury światowej (beletrystyki, poezji, literatury dziecięcej, dzieł naukowych i sztuk teatralnych) w języku angielskim.

Kolekcja funkcjonuje od 2000 r., a jej twórcą jest Kanadyjczyk Stephane Theroux, właściciel firmy Blackdog Media. Główne założenia autora to dostęp bez żadnych ograniczeń i prosta obsługa strony.

Zamieszczone utwory znajdują się w domenie publicznej. Bardzo skrupulatnie wymienione są źródła, z których pochodzą teksty utworów bądź biogramy autorów. Twórca strony przyznaje, że nie ma sprecyzowanego systemu doboru kolejnych lektur, choć czasami kieruje się sugestiami użytkowników, z którymi komunikuje się także poprzez fan page na Facebooku. Projekt rozwijał się stosunkowo dynamicznie do 2010 r. W 2011 r. strona nie była aktualizowana.

Rejestracja jest bezpłatna, aczkolwiek nie oferuje ona zbyt wielu możliwości poza wystawianiem ocen utworom i komentarzy. Projekt jest pozytywnie oceniany. Nauczyciele języka angielskiego polecają go uczniom. Internauci chętnie wskazują także swoje propozycje kolejnych utworów i usprawnień samej strony.

Sposób prezentacji utworów jest klarowny (pliki w formacie HTML), choć przejrzystość strony, jak i lektura konkretnych utworów, bywają zakłócane przez liczne reklamy. Poruszanie się po stronie i przeszukiwanie kolekcji są proste i możliwe na kilka sposobów. Dostępna jest wersja beta aplikacji na iPhone/iTouch.

Szczególne zalety: biogramy autorów, kształtowanie repertuaru kolekcji  przy współudziale użytkowników.

Wielkość zasobu (na dzień 29.02.2012): 3810 publikacji 358 autorów.

Kontakt możliwy poprzez formularz zamieszczony na witrynie.

 


.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *