Gallica

http://gallica.bnf.fr/

Gallica – biblioteka cyfrowa, tworzona od 1992 r. przez Bibliotekę Narodową Francji (BnF), w wolnym dostępie od 1997 r. Jej misją jest zaprezentowanie i promowanie dziedzictwa narodowego, szczególnie źródeł unikalnych, o wyczerpanym nakładzie, trudno dostępnych w innej formie i stworzenie kanonu literatury autorów francuskich.

Zawiera bardzo zróżnicowane zbiory: książki, czasopisma, rękopisy, druki muzyczne, materiały graficzne (mapy, zdjęcia, plakaty) oraz nagrania dźwiękowe, należące do domeny publicznej, do pobrania w formatach JPEG i PDF. Czasopisma dodatkowo można pobierać w formacie TXT. Gallica dostosowuje się także do użytkowników tabletów, czytników i smartfonów, udostępniając część  materiałów w formacie ePub.

Biblioteka bardzo aktywnie propaguje swoją działalność poprzez blog, newslettery, a także serwisy: Facebook, MySpace, Twitter, YouTube, kompleksowo zarządzając nimi przez Netvibes, co przekłada się na liczne pozytywne opinie i stale rosnące statystyki odwiedzin, których notuje ok. 25 000  dziennie. W 2010 r. otrzymała nagrodę dla najbardziej sprawnej i najlepiej zarządzanej instytucji publicznej.

Wady: OCR zastosowany jedynie dla części dokumentów.

Szczególne zalety: cztery wersje językowe, tworzenie spersonalizowanego konta z dużą ilością możliwości, bogate zbiory i ich dynamiczny rozwój, wygodna obsługa plików, stale udoskonalany, wykorzystujący najnowsze trendy i technologie interfejs (ostatnie zmiany w 2010 r.).

Wielkość zasobu (na dzień 11.03.2012): 1 688 734 dokumentów. Kolekcja wzbogaca się codziennie o ok. 1500 pozycji.

Kontakt: Bibliothèque Nationale de France, Quai François Mauriac, 75706 Paris CEDEX 13 France, tel.: ‎+33 (0)1.53.79.59.59, fax: ‎+33 (0)1.47.03.81.72.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *