Bez tytułu

International Children’s Digital Library

http://en.childrenslibrary.org/ 

International Children’s Digital Library to międzynarodowy serwis stworzony w 2002 r., przez zespół pracowników Uniwersytetu Maryland przy współpracy z Internet Archive. Misją serwisu jest zgromadzenie najlepszych i najważniejszych dzieł literatury dziecięcej pochodzących z całego świata i publikowanych w wielu językach.

Wśród zadań, jakie ma spełniać ta biblioteka, istotne jest również zapoznawanie dzieci z innymi kulturami i językami, dzięki czemu mogą stać się uczestnikami globalnej społeczności. Projekt współfinansowany jest dzięki sponsorom (m.in. National Science Foundation, Institute of Museum and Library Services). Skierowany jest głównie do dzieci, ale także do bibliotekarzy, rodziców czy nauczycieli.

Interfejs serwisu jest przejrzysty, dostosowany do najmłodszych użytkowników. Z myślą o nich powstał system wyszukiwania prostego, który ułatwia poruszanie się po stronie. Dzieci mogą wyszukiwać w nim książki według: określonego koloru okładki, tematyki, długości publikacji. Istnieje także możliwość wyboru książek ze względu na wiek czytelnika, a także wyszukiwania publikacji poprzez kraj, z którego pochodzi. Utwory można przeglądać jedynie na witrynie biblioteki. Strona zawiera wszystkie potrzebne informacje dla użytkowników (o projekcie, o sposobie wyszukiwania, o prawach autorskich) oraz dla instytucji chcących dołączyć do projektu.

Szczególne zalety: przystosowanie witryny do poziomu dziecięcego odbiorcy, możliwość przeszukiwania publikacji w wielu językach

Wielkość zasobu (na dzień 28.02.2012): 4649 publikacji

Kontakt: International Children’s Digital Library, University of Maryland, 4105 Hornbake Building, South Wing, College Park, MD 20742.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *