Internetowa Biblioteka Wzornictwa

http://biblioteka.zsz.com.pl/dlibra

Serwis powstał w 2009 r. w ramach programu Zaprojektuj swój zysk, jego zasoby są skierowane przede wszystkim do studentów, osób zajmujących się zawodowo projektowaniem, a także przedsiębiorców, menedżerów oraz miłośników wzornictwa. Za główny cel twórcy uznali upowszechnianie wiedzy z tego zakresu. Instytucją odpowiedzialną za serwis jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego – jednostka naukowa, która od 60 lat zajmuje się doradztwem i prowadzeniem projektów badawczych z zakresu wzornictwa i ergonomii.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zasoby zostały podzielone na 5 kategorii: Cimelia, Dobre praktyki, Materiałoznawstwo, Raporty, Zarządzanie wzornictwem. Zgromadzone materiały to przede wszystkim książki i artykuły dotyczące projektowania, materiały pomocnicze dla projektantów, zdjęcia, a także prezentacje multimedialne i katalogi wystaw. Dostęp jest darmowy, jednak w większości przypadków wymaga zalogowania. W zasobach przeważają publikacje w języku angielskim (około 78%), obok tego dostępne są również dokumenty w języku polskim, niemieckim, francuskim czy włoskim. Strona jest sporadycznie aktualizowana – nowe publikacje są dodawane co kilka miesięcy.

Pod względem graficznym strona wyróżnia się spośród innych bibliotek dLibry – kolorystyka została dopasowana do serwisu Zaprojektuj swój zysk, jest estetyczna i przejrzysta.

Wielkość zasobu (na dzień 22.04.2012): 2559 publikacji.

Wady: dostęp do publikacji wymaga założenia konta, aktualizacje co kilka miesięcy.

Szczególne zalety: specjalistyczna kolekcja tworzona dla osób interesujących się wzornictwem.

Kontakt: Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o., ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa; Katarzyna Rutka, tel. 0 22 860 02 44, e-mail: katarzyna_rutka@iwp.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *