Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

http://kpbc.umk.pl/dlibra

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC) to projekt, realizowany przez instytucje współpracujące w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego, którego celem jest promocja regionu, wspieranie edukacji i turystyki, ochrona i zabezpieczanie zabytkowych materiałów.

Koordynatorem działań jest Biblioteka Główna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zasoby biblioteki cyfrowej mają służyć wszystkim mieszkańcom regionu kujawsko-pomorskiego (szczególnie przydatne mogą być dla uczniów, studentów i naukowców). Zbiory podzielono na kolekcje tematyczne: Regionalia, Materiały dydaktyczne i Dziedzictwo kulturowe. Gromadzone dokumenty m. in. książki, czasopisma, rękopisy, mapy, plakaty, dzieła sztuki, ulotki, są dostępne w wielu formatach: DJVU (99%), HTML, PDF, MPEG, X-FLV, JPG. Przygotowywaniem materiałów do udostępnienia zajmują się poszczególne biblioteki uczestniczące w projekcie. KPBC istnieje od września 2005 r., w latach 2005-2006 była finansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, w chwili obecnej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i partnerów.

W bibliotece znaczną większość kolekcji stanowią publikacje, do których wygasły już prawa autorskie, jednak bibliotekarze starają się docierać z ofertą współpracy również do współczesnych autorów. Dokumenty z domeny publicznej można pobierać i wykorzystywać, z zachowaniem odpowiednich praw autorskich. W przypadku jeśli autor lub wydawca zgadza się na inny zakres udostępniania materiału, jest to zaznaczone w opisie bibliograficznym w polu Prawa.

Przy udostępnionych zbiorach pojawiają się ich opisy, a także informacje o lokalizacji oryginału i placówce odpowiedzialnej za digitalizację. Istnieje możliwość prostego i zaawansowanego wyszukiwania w kolekcji, a także przeszukiwanie w całej Federacji Bibliotek Cyfrowych. Strona biblioteki cyfrowej jest aktualizowana prawie codziennie.

Szczególne zalety: możliwe jest założenie konta użytkownika, które umożliwia korzystanie z dodatkowych opcji, zarejestrowani otrzymują także biuletyn na e-mail informujący o nowych zbiorach. Istnieje możliwość wyboru języka w jakim będzie wyświetlana strona: polskim, angielskim i niemieckim.

Wielkość zasobu (na dzień 22.03.2012): to 56 274 publikacji

Kontakt: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu,ul. Gagarina 13, 87-100 Toruń; telefon: (+48) 56-611-22-13 lub 56-611-44-17; faks: (+48) 56-611-22-43; www: http://www.bu.umk.pl/;   e-mail: kpbc@umk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *