Otwórz książkę

http://otworzksiazke.pl/

Otwórz książke jest kolekcją bezpłatnych książek naukowych udostępnianych przez jej autorów. Projekt prowadzony jest przez Interdycyplinarne Centrum Modelowania na Uniwersytecie Warszawskim w ramach projektów Biblioteka Wirtualna Nauki oraz Creative Commons Polska . Patronem projektu jest Polska Akademia Nauk.

Kolekcja jest tworzona zgodnie z ideą otwartej nauki. Projekt działa na takich samych zasadach jak Open Acces, która polega na wolnym dostępnie do czasopism naukowych. Inicjatywa ma na celu zlikwodowanie ograniczeń wynikających z małych nakładów drukiem. Obecnie w kolekcji znajduję się ok. 100 pozycji. Dostępne są książki z zakresu historii, kulturoznastwa, socjologii i zarządzania. E-booki dostępne są w formacie PDF.

Digitalizacą książek zajmuję się Biblioteka Narodowa, która także jest partnerem otwartej książki. Zdigitalizowane wersje tekstu udostępniane są również w bibliotece cyfrowej Polona.

E-booki udostostępniane są na zasadach licencji Creative Commons (Pewne prawa zastrzeżone), w których prawa określają autorzy książek.

Strona jest prosta i przejrzysta, choć minusem może okazać się brak zaawansowanego systemu wyszukiwania (obecnie wyszukiwanie możliwe jest tylko po przez tytuł lub autora). Dostępne są jednak spisy utworów, autorów, wydawnictw oraz tagi.

Otwórz książke aktualizowane jest nieregularnie. Informacje o nowościach znaleźć możemy na blogu serwisu, jest on jednak jak strona aktualizowany sporadycznie.

Wielkość zasobu (na dzień 09.05.2012): ok. 100 publikacji.

Szczególna zaleta: bezpłatny dostęp do publikacji naukowych.

Kontakt: e-mail: kontakt@otworzksiazke.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *