Project Gutenberg

Project Gutenberg, którego pomysłodawcą był Michael Hart z Uniwersytetu Illinois, powstał w 1971 roku. Projekt zakładał przeniesienie istniejących w Domenie Publicznej, dokumentów tradycyjnych w środowisko cyfrowe, a filozofia Harta wręcz nakazywała ich bezpłatne, legalne kopiowanie i rozpowszechnianie. Rozwój projektu do 1990 roku nie był imponujący, ze względu na niedostatecznie rozwiniętą technologię komputerową – do tego czasu teksty dziesięciu dzieł wprowadzano ręcznie, a zapisywano w formacie ASCII.

Pierwszym dokumentem zamieszczonym w projekcie była Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, pierwszym literackim Alicja w Krainie Czarów, co miało miejsce w 1991 roku. W miarę rozwoju technologii komputerowej, technik digitalizacji zbiorów przybywało, od 2000 roku zaobserwować można ich gwałtowny wzrost. Obecnie w projekcie znajduje się ponad 38 tys. książek elektronicznych (wciąż pojawiają się nowe) w różnych formatach, nad których jakością czuwa ok. 1000 wolontariuszy. W zbiorach Projectu Gutenberg znajduje się kilkanaście pozycji w języku polskim.

Użytkownik ma możliwość przeszukiwania bazy e-booków poprzez autora, tytuł dzieła, gatunek, język. Istnieje również ranking najpopularniejszych książek, to znaczy tych, które były pobierane najczęściej oraz tych, które pobierano ostatnio.

Mimo że strona Projectu Gutenberg przypomina witrynę z lat 90. ubiegłego wieku, przygotowana jest na „wyzwania” XXI wieku i potrzeby jej użytkowników. Przykładem tego jest choćby QR-Code (Quick Response), umożliwiający zapisanie danych, które mogą być odczytane za pośrednictwem urządzenia skanującego, w tym telefonu komórkowego. W przypadku Projectu Gutenberg, zeskanowanie QR-Codu umożliwia uruchomienie wersji mobilnej strony.

Książki dostępne są w formatach na czytniki ebooków – w epubie i popularnym ze względu na Amazon Kindle formacie mobi.

Projekt jest bardzo pozytywnie oceniany przez internautów, zarówno na forach internetowych, blogach, jak i w innych serwisach.

Prace nad projektem nadzoruje Project Gutenberg Literary Archive Foundation (PGLAF).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *