Repozytorium ENY

http://zet10.ipee.pwr.wroc.pl/?ln=pl

Repozytorium Eny działa przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Koncepcja jego utworzenia powstała w latach 2002-2005, a początki udostępniania w Internecie sięgają marca 2008 r. Głównym celem repozytorium jest bezpłatne udostępnianie bazy publikacji naukowych szerokiemu gronu użytkowników. Kolekcja działa na systemie CDS Invemio (bezpłatna aplikacja), a format danych to MARC21.

Dostępne w repozytorium dokumenty są podzielone tematycznie na: konferencje, automatykę zabezpieczeniową, napędy, metody obliczeniowe, jakość energii, elektrostatykę, energetykę wiatrową i wysokie napięcie. Istnieje możliwość ograniczenia wyników wyszukiwania do następujących kategorii dokumentów: artykuły i preprinty, książki i raporty, dydaktyka, multimedia i fotografie. W repozytorium utwory mogą zamieszczać pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Elektrycznego, a także inni autorzy, których tematyka prac jest zbieżna z profilem kolekcji. Chętni muszą zarejestrować się w repozytorium i udzielić niewyłącznych praw na udostępnianie swoich utworów. Repozytorium umożliwia autorom autoarchiwizację prac publikowanych i niepublikowanych, a gromadzone dokumenty są dostępne w formatach m. in. PDF, PPT, DOC. Strona jest na bieżąco aktualizowana.

Użytkownicy mają możliwość wyszukiwania prostego i zaawansowanego, przeglądania i darmowego pobierania plików. Przy wyszukanej publikacji, obok podstawowych danych pojawia się krótkie streszczenie zawartości pracy, a także odesłanie do rekordu szczegółowego, gdzie widoczny jest obszerny abstrakt, słowa kluczowe, pojawiają się inne publikacje, oglądane przez osoby zainteresowane podobną tematyką oraz odesłanie do podobnych rekordów.

Po założeniu konta można dodawać komentarze, oceniać publikacje, zmienić ustawienia interfejsu, ustawić automatyczne alerty, które będą okresowo wysyłać powiadomienia e-mailem o nowych wynikach wyszukiwania. Widoczna jest historia wyszukiwania z ostatnich 30 dni, można zdefiniować określone kolekcje dokumentów, zachować interesujące wyniki, które chcemy zapamiętać lub udostępnić innym użytkownikom. Istnieje możliwość wyboru języka w jakim będzie wyświetlana strona: polskim, angielskim i niemieckim.

Szczególne zalety: możliwość personalizacji, czyli dostosowania repozytorium do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Kontakt: zbigniew.leonowicz@pwr.wroc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *