Staropolska on-line

STAROPOLSKA: to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście tradycji europejskiej, który powstał w kwietniu 2000 r.
Jest inicjatywą i własnością całkowicie prywatną. Od początku swego istnienia do dnia dzisiejszego witryna  pozostaje przedsięwzięciem prywatnym i ogólnie dostępnym.
Twórcami serwisu są: redaktor dr hab. Roman Mazurkiewicz (Katedra Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej, Instytut Filologii Polskiej, Akademia Pedagogiczna w Krakowie) oraz webmaster mgr Mariusz Górniak.

Zasadniczą częścią portalu jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.

Dział Konteksty gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Dział Tradycja zawiera bogaty wybór materiałów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku. Z kolei dział Linki oferuje dostęp do najważniejszych światowych bibliotek, portali i stron WWW o pokrewnej tematyce. Dowload umożliwia m.in. pobranie spisu lektur z zakresu piśmiennictwa staropolskiego. W dziale Translations zamieszczono tłumaczenia najważniejszych utworów dawnej literatury polskiej, z nadzieją na ich szerszą promocję poza granicami kraju. W Bibliografii 2000 odnotowywane są aktualne wydawnictwa książkowe z zakresu literatury staropolskiej, zaś w dziale Wydarzenia przekazywane są informacje o specjalistycznych konferencjach naukowych.

Pliki zapisane są w formacie PDF. Adresatami serwisu są nie tylko studenci polonistyki oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ale także badacze i miłośnicy dawnej literatury i kultury polskiej. Serwis Staropolska jest sukcesywnie aktualizowany i wzbogacany o nowe materiały (archiwum tekstów dodanych). Wszelkie uwagi, sugestie i komentarze można zamieszczać w księdze gości.

Szczególne zalety: portal jest przejrzysty, intuicyjny, prosty w użytkowaniu.

Kontakt: promocja@staropolska.pl, roman@gimnazjum.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *