The Digital Dead Sea Scrolls

http://dss.collections.imj.org.il/

The Digital Dead Sea Scrolls to interesujący projekt, który powstał dzięki współpracy Muzeum Izraela oraz firmy Google. Jego realizacja ruszyła w 2010 r. Do 2012 r. zdigitalizowano i udostępniono na stronie pięć manuskryptów. Wciąż prowadzone są prace zmierzające do opublikowania większej liczby zabytków. Dostępne teksty to: Zwój Izajasza, Reguła Zrzeszenia, Komentarz do Księgi Habakuka, Zwój Świątynny i Zwój Wojny. Oprócz samych zwojów na stronie umieszczono objaśnienia oraz filmy związane z historią każdego z nich.

Zaskakuje doskonała jakość zwojów – każdy został sfotografowany w rozdzielczości 1200 megapixeli (czyli 200 razy więcej, niż standardowy aparat cyfrowy). Dzięki temu obraz można oglądać w bardzo dużym powiększeniu. Co więcej, zabytki są przeszukiwalne – według fraz, kolumn i wierszy. Dostępne jest również tłumaczenie na język angielski. Istnieje możliwość zgłaszania innych wersji tłumaczeń, niż te dostępne na stronie. Całości dopełnia wygodna przeglądarka, opracowana na potrzeby projektu. Sama strona jest wykonana przejrzyście, choć zawiera wiele informacji.

Strona przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców. Skorzystają z niej zarówno naukowcy jak i studenci, a także inne osoby zainteresowane tematem.

Wady: Nie można ściągać zdigitalizowanych zwojów na swój komputer.

Zalety:  Bardzo ciekawa inicjatywa. Strona pozwala oglądać i analizować niezwykle cenne zwoje, których Muzeum Izraela zwykle nie udostępnia zwiedzającym. Plusem jest duża rozdzielczość i łatwość korzystania z przeglądarki.

Kontakt: The Israel Museum, Jerusalem, POB 71117, Jerusalem 91710, Israel,  info@imj.org.il tel: 972-2-6708811, fax: 972-2-5631833.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *