Wikisource

http://wikisource.org/wiki/Main_Page

Wikisource to ciągle rozwijający się projekt społecznościowy, który funkcjonuje jako wolna biblioteka on-line. Prowadzony jest przez Wikimedia Foundation – amerykańską organizację non-profit. Każdy może w nim uczestniczyć i rozwijać go poprzez dodawanie nowych materiałów i porządkowanie już zamieszczonych. Siostrzane projekty to: Wikipedia, Wikicytaty, Wikisłownik, Wikibooks, Wikiwersytet, Wikispecies, Wikimedia Commons, Meta-Wiki, Wikinews.

Celem Wikisource jest utworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych i ich tłumaczeń w formie stron Wiki. Wcześniej opublikowane utwory (m.in. literackie) gromadzone i przechowywane są w postaci cyfrowej, a zamieszczane materiały należą do domeny publicznej lub dostępne są na wolnej licencji. Wszelkie odesłania i inne informacje o tekście w postaci przypisów są wyraźnie oddzielone od utworu.

Strona działa od 2003 r. i jest aktualizowana niemal na bieżąco – wszelkie zmiany można śledzić poprzez zakładkę Dla edytorów/Ostatnie zmiany. Witryna jest dostępna łącznie w 57 językach, m.in. polskim, niemieckim, angielskim, portugalskim, rosyjskim, hiszpańskim, włoskim, chińskim. W polskich Wikiźródłach jest obecnie 29 563 tekstów 509 autorów (stan na 08.03.2012 r.).

Strony Wiki charakteryzują się schludnym i estetycznym interfejsem oraz intuicyjnym menu. Użytkownicy Wikisource mają możliwość przeszukiwania strony poprzez indeksy, takie jak:  indeks osób, związków i instytucji; indeks tekstów; źródła według typów; literatura według tematów; literatura według rodzajów i gatunków; literatury narodowe; teksty według tematyki; mowy; traktaty i umowy międzynarodowe. Pomocne w korzystaniu z serwisu okazują się także zakładki: Tekst na dziś, Sylwetka miesiąca
i Nowe materiały źródłowe.

Kontakt z Wikimedia Foundation:
149 New Montgomery Street, 3rd Floor
San Francisco, CA 94105 USA,
email: info@wikimedia.org

Kontakt z zagranicznymi oddziałami Fundacji dostępny ze strony: http://wikimediafoundation.org/wiki/Contact_us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *