ScreenHunter_01 Apr. 10 10.49

Wolne Lektury

www.wolnelektury.pl

Wolne Lektury to projekt działający od 2007 r., realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Jego celem jest udostępnianie uczniom lektur szkolnych zalecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Są one opracowane oraz opatrzone komentarzem.

Portal redaguje kilkuosobowy zespół, w skład którego wchodzą nauczyciele – poloniści oraz doświadczeni redaktorzy. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową dostępne są opracowania krytyczne lektur szkolnych. Materiały te można przeglądać w kilku formatach: html, epub, mp3, ogg, odt, txt i pdf. Reprodukcje cyfrowe wykonane są przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących z ich zbiorów. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Dodatkowe materiały, takie jak komentarze i opracowania, są udostępniane na licencji Creative Commons. Strona jest na bieżąco aktualizowana. Projekt posiada profil na Facebooku i na Naszej  Klasie. Strona jest zbudowana w sposób przejrzysty i estetyczny.

Szczególne zalety: Osoby słabowidzące mogą skorzystać z systemu DAISY. Istnieje możliwość ściągania i drukowania utworów oraz założenia indywidualnego konta.

Wielkość zasobu (na dzień 29.02.2012): 1656 lektur

Kontakt: Fundacja Nowoczesna Polska, 00-514 Warszawa, ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125, tel/fax: (22) 621-30-17, e-mail: fundacja@nowoczesnapolska.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *